Chess history buffs please submit missing data for this section!

Open Champions

  • 2021 Michael Omori
  • 2020 Mark Chen
  • 2019 Cornelius Rubsamen
  • 2018 Cornelius Rubsamen, Michael Omori & Damian Nash
  • 2017 Cornelius Rubsamen
  • 2016  Cornelius Rubsamen, Paul Iinuma & Scott Kira
  • 2015 Cornelius Rubsamen
  • 2014 Cornelius Rubsamen
  • 2013 Eldon Nakagawa & Julien Carron
  • 2012 Eldon Nakagawa
  • 2011 Cornelius Rubsamen, Chet Gionson & Scott Kira
  • 2010 David Jacobs
  • 2009 Robert Lau
  • 2008 Cornelius Rubsamen & Robert Lau
  • 2007 Cornelius Rubsamen & Eric Mui
  • 2006 Cornelius Rubsamen
  • 2005 Chet Gionson & Cornelius Rubsamen
  • 2004 Ruben Ondangan
  • 2003 Eric Mui
  • 2002 Cornelius Rubsamen
  • 2001 WIM Xiaosha “Sarah” Lu
  • 2000 Eric Mui
  • 1999 IM Kongliang “Ben” Deng
  • 1998 Im Kongliang “Ben’ Deng
  • 1997 IM Kongliang “Ben” Deng
  • 1996 Leslie Au
  • 1995 John Bidwell
  • 1994 John Bidwell
  • 1993 Tom Weideman
  • 1992 Lewis Shipman
  • 1991 Alex London
  • 1990 Patrick Perry
  • 1989 Patrick Perry
  • 1988 Clyde Nakamura
  • 1987 Reynolds Takata, Clyde Nakamura & Charles Cordel
  • 1986 Leslie Au
  • 1985 Victor Tsoy
  • 1984 Victor Tsoy
  • 1983 Leslie Au
  • 1982 Leslie Au
  • 1981 Victor Tsoy
  • 1980 Victor Tsoy
  • 1979 Oliver Chernin
  • 1978 Daniel Roffman
  • 1977 Antonio Balayan
  • 1976 No Champion
  • 1975 Leslie Au
  • 1974 Antonio Balayan
  • 1973 Antonio Balayan
  • 1972 Antonio Balayan & Daniel Roffman
  • 1971 Antonio Balayan
  • 1970 C. Bill Jones

Rapid Champions

  • 2020 Valerie Mexia
  • 2018 Evan Zheng & Paul Iinuma
  • 2016 Evan Zheng
  • 2015 Evan Zheng
  • 2012 Stephen Mau
  • 2011 FM Thomas Wolski
  • 2010 Chet Gionson
  • 2009 Robert Lau
  • 2008 Chet Gionson
  • 2007 Cornelius Rubsamen & Chet Gionson
  • 2006 Cornelius Rubsamen
  • 2005 Paul Iinuma & Cornelius Rubsamen
  • 2004 Paul Iinuma
  • 2003 Chet Gionson & Paul Iinuma
  • 2002 FM Thomas Wolski
  • 2001 WIM Xiaosha “Sarah” Lu
  • 2000 Cornelius Rubsamen
  • 1999 Ruben Ondangan
  • 1998 Cornelius Rubsamen

Blitz or Speed Chess Champions

  • 2021 Paul Iinuma
  • 2020 Damian Nash
  • 2019 Michael Omori
  • 2018 Paul Iinuma
  • 2015 Cornelius Rubsamen
  • 2014 Cornelius Rubsamen & IM Julien Carron
  • 2013 Robert Lau
  • 2012 Stephen Mau
  • 2011 Cornelius Rubsamen
  • 2010 Robert Lau & Paul Iinuma
  • 2009 Eldon Nakagawa
  • 2008 Robert Lau & Paul Iinuma
  • 2007 Robert Lau & Paul Iinuma
  • 2006 Paul Iinuma & Robert Lau
  • 2005 Cornelius Rubsamen
  • 2004 Paul Iinuma
  • 2003 Eric Mui & Paul Iinuma
  • 2002 Leslie Au  & Patrick Perry
  • 2001 Cornelius Rubsamen & Eric Mui
  • 2000 Cornelius Rubsamen

Action G/30 to G/45 Champions

  • 2016 Cornelius Rubsamen
  • 2012 Likeke Aipa
  • 2011 Likeke Aipa
  • 2009 Paul Iinuma
  • 2008 Cornelius Rubsamen

Senior (Age 50+) Champions

  • 2021 – Osias Ganotisi
  • 2020 – Damian Nash & Marvin Alvarez
  • 2019 – Damian Nash
  • 2018 – Damian Nash
  • 2017 – Damian Nash & Lawrence Pagtama
  • 2016 – Damian Nash
  • 2015 – Eric Mui
  • 2014 – Eric Mui
  • 2013 – Marvin Alvarez
  • 2012 – Bruce Martin?
  • 2011 – Chet Gionsen
  • 2010 – Chet Gionsen
  • 2009 – Chet Gionsen

 

 

Scholastic Champions

K-12 Champions

  • 2022 Gabriel White & Benjamin Kim
  • 2021 Gabriel White
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Christopher Omori
  • 2018 Liam Riley
  • 2017 Dylan Tucker & Han Seong Kim
  • 2016 Quguang Wang, Wunmin Chen & Giorgio Tran
  • 2015 Evan Zheng
  • 2014 Ford Nakagawa
  • 2013 Stephen Mau
  • 2012 Evan Zheng
  • 2011 Stephen Mau
  • 2010 Stephen Mau
  • 2009 Robert Lau
  • 2008 Robert Lau & Ryan Jose’ Palomares
  • 2007 Robert Lau
  • 2006 Robert Lau
  • 2005 Robert Lau & Danton Lee
  • 2004 Danton Lee, Darek Kawamoto, David Cole, Emily Lau & Scott Kira
  • 2003 Paul Iinuma & Scott Kira
  • 2002 Paul Iinuma
  • 2001 Koji Louis
  • 2000 Paul Iinuma
  • 1999 Melanie Makaipo
  • 1998 Dexter Nakamoto
  • 1997 Dexter Nakamoto
  • 1996 Jawid Saidy

K-8 Champions

  • 2022 Micaiah White
  • 2021 Benjamin Kim
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Benjamin Kim
  • 2018 Mark Chen
  • 2017 Adriel White
  • 2016 Adriel White
  • 2015 Dylan Tucker
  • 2014 Quguang Wang
  • 2013 Kevin Zheng & Wun-Min Chen
  • 2012 Ford Nakagawa
  • 2011 Ford Nakagawa & Roy Yang
  • 2010 Eldon Nakagawa & Evan Zheng
  • 2009 Eldon Nakagawa, Stephan L.J. Mau & Likeke Aipa
  • 2008 Stephen Mau
  • 2007 Marissa Wai
  • 2006 Nathan Nakamoto
  • 2005 Michael Flores & Charles Sonido
  • 2004 Robert Lau
  • 2003 John Iinuma
  • 2002 Danton Lee
  • 2001 Garyk Ontai
  • 2000 Emily Lau
  • 1999 Joshua Elliott
  • 1998 Joshua Elliott

K-6 Champions

  • 2022 Austin Uezu and Aurelia White
  • 2021 Austin Uezu
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Kyle Ching & Tyler Ching
  • 2018 Benjamin Kim
  • 2017 Caleb White
  • 2016 Theo Morrison & Nicholas Chan
  • 2015 Theo Morrison & Wyatt Okikawa
  • 2014 Toshiro Ritari
  • 2013 Anand Sivakumar, Gabriel White, Adriel White & Zachary Kim
  • 2012 Zachary Kim
  • 2011 Kevin Zheng
  • 2010 Ford Nakagawa & Roy Yang
  • 2009 Ford Nakagawa
  • 2008 Ford Nakagawa
  • 2007 Likeke Aipa & Tristan Kaonohi
  • 2006 Tristan Kaonohi
  • 2005 William Chen
  • 2004 Ryan Jose’ Palomares, Grant Chang, Kupono Park & Matthew Amore
  • 2003 Robert Lau & Ryan Jose’ Palomares
  • 2002 John Iinuma
  • 2001 Robert Lau
  • 2000 Kevin Makaipo

K-3 Champions

  • 2022 Aaron Uezu
  • 2021 Kevin Ching
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Kevin Ching & Aurelia White
  • 2018 Kyle Ching & Micaiah White
  • 2017 Kyle Ching & Micaiah White
  • 2016 Mark Chen
  • 2015 Caleb White
  • 2014 Andre Ku
  • 2013 Caleb White
  • 2012 Jason Sadayasu
  • 2011 Gabriel White
  • 2010 Carson Fu & Aaron Chang
  • 2009 Landon Kushima
  • 2008 Kevin Durkin, Kevin Zheng & Patrick Perry
  • 2007 Roy Yang & Ford Nakagawa
  • 2006 Keahi Gabriel
  • 2005 Ryan Hara, Wyatt Fischer, Logan Colby & Sean Ogata
  • 2004 Tristan Kaonohi
  • 2003 Tristan Kaonohi
  • 2002 Ryan Jose’ Palomares
  • 2001 Ryan Jose’ Palomares
  • 2000 Robert Lau
  • 1999 Ryan Jose’ Palomares

Girls Champions (K-12)

  • 2022
  • 2021 Ivey Zhong
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Aurelia White
  • 2018 Aurelia White
  • 2017 Kate Takenaka
  • 2016 Christina Kim
  • 2015 Maile Duffy
  • 2014 Janice Evans
  • 2013 Janice Evans
  • 2012 Celia Chang
  • 2011 Marissa Wai
  • 2010 Marissa Wai
  • 2009 Marissa Wai
  • 2008 Ashbea Oyadomari
  • 2007 Ashbea Oyadomari
  • 2006 Marissa Wai

High School Team Champions (K-12)

  • 2022 Homeschool
  • 2021 Homeschool
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 ‘Iolani
  • 2018 Homeschool
  • 2017 McKinley
  • 2016 McKinley
  • 2015 McKinley
  • 2014 Punahou
  • 2013 Kamehameha
  • 2012 Mililani
  • 2011 Mililani
  • 2010 Kamehameha
  • Mililani HS
  • 2009 Mililani HS
  • 2008 Mililani HS
  • 2007 Punahou
  • 2006 Punahou
  • 2005 Iolani
  • 2004 Punahou
  • 2003 Pearl City
  • 2002 Punahou
  • 2001 Kamehameha
  • 2000 Kamehameha
  • 1999 Iolani
  • 1998 Iolani
  • 1997 Iolani

Intermediate School Team Champions (K-8)

  • 2022 Homeschool
  • 2021 Homeschool
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Punahou
  • 2018 Punahou
  • 2017 Homeschool
  • 2016 Homeschool
  • 2015 Washington
  • 2014 Washington
  • 2013 Washington
  • 2012 Washington
  • 2011 Washington
  • 2010 Kamehameha
  • 2009 Kamehameha
  • 2008 Mililani Middle
  • 2007 Mililani Middle
  • 2006 Pearl City Highlands
  • 2005 Punahou
  • 2004 Homeschool
  • 2003 Kahuku
  • 2002 Pearl City Highlands

Elementary School Team Champions (K-6)

  • 2022 Homeschool
  • 2021 Homeschool
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Punahou
  • 2018 Homeschool
  • 2017 Homeschool
  • 2016 Punahou
  • 2015 Punahou
  • 2014 Punahou
  • 2013 Homeschool
  • 2012 Homeschool
  • 2011 Punahou
  • 2010 Punahou
  • 2009 Punahou
  • 2008 The Children’s House
  • 2007 Kamehameha
  • 2006 Kamehameha
  • 2005 Kamehameha
  • 2004 Maryknoll
  • 2003 Homeschool Team

Primary Team Champions (K-3)

  • 2022 Homeschool
  • 2021 Homeschool
  • 2020 (COVID – No tournament)
  • 2019 Punahou
  • 2018 Homeschool
  • 2017 Homeschool
  • 2016 Punahou
  • 2015 Homeschool
  • 2014 Punahou
  • 2013 Punahou
  • 2012 Punahou
  • 2011 Homeschool
  • 2010 Punahou
  • 2009 Punahou
  • 2008 Mililani & Kamehameha
  • 2007 Liholiho Elementary
  • 2006 Kamehameha
  • 2005 Maryknoll