All you history buffs feel free to submit data for this section!

Open Champions

2015 Cornelius Rubsamen

2014 Cornelius Rubsamen

2013 Eldon Nakagawa & Julien Carron

2012 Eldon Nakagawa

2011 Cornelius Rubsamen

Chet Gionson

Scott Kira

2010 David Jacobs

2009 Robert Lau

2008 Cornelius Rubsamen

Robert Lau

2007 Cornelius Rubsamen

Eric Mui

2006 Cornelius Rubsamen

2005 Chet Gionson

Cornelius Rubsamen

2004 Ruben Ondangan

2003 Eric Mui

2002 Cornelius Rubsamen

2001 WIM Xiaosha “Sarah” Lu

2000 Eric Mui

1999 IM Kongliang “Ben Deng

1998 Im Kongliang “Ben Deng

1997 IM Kongliang “Ben Deng

1996 Leslie Au

1995 John Bidwell

1994 John Bidwell

1993 Tom Weideman

1992 Lewis Shipman

1991 Alex London

1990 Patrick Perry

1989 Patrick Perry

1988 Clyde Nakamura

1987 Reynolds Takata,

Clyde Nakamura,

Charles Cordel

1986 Leslie Au

1985 Victor Tsoy

1984 Victor Tsoy

1983 Leslie Au

1982 Leslie Au

1981 Victor Tsoy

1980 Victor Tsoy

1979 Oliver Chernin

1978 Daniel Roffman

1977 Antonio Balayan

1976 No Champion

1975 Leslie Au

1974 Antonio Balayan

1973 Antonio Balayan

1972 Antonio Balayan,

Daniel Roffman

1971 Antonio Balayan

1970 C. Bill Jones

Rapid Champions

2012 Stephen Mau

2011 FM Thomas Wolski

2010 Chet Gionson

2009 Robert Lau

2008 Chet Gionson

2007 Cornelius Rubsamen

Chet Gionson

2006 Cornelius Rubsamen

2005 Paul Iinuma

Cornelius Rubsamen

2004 Paul Iinuma

2003 Chet Gionson

Paul Iinuma

2002 FM Thomas Wolski

2001 WIM Xiaosha “Sarah” Lu

2000 Cornelius Rubsamen

1999 Ruben Onadangon

1998 Cornelius Rubsamen

Speed G/5 Champions

2015 Cornelius Rubsamen

2014 Cornelius Rubsamen

IM Julien Carron

2013 Robert Lau

2012 Stephen Mau

2011 Cornelius Rubsamen

2010 Robert Lau

Paul Iinuma

2009 Eldon Nakagawa

2008 Robert Lau

Paul Iinuma

2007 Robert Lau

Paul Iinuma

2006 Paul Iinuma

Robert Lau

2005 Cornelius Rubsamen

2004 Paul Iinuma

2003 Eric Mui

Paul Iinuma

2002 Leslie Au

Patrick Perry

2001 Cornelius Rubsamen &

Eric Mui

2000 Cornelius Rubsamen

Action G/45 Champions

2011-2012 Likeke Aipa

2009 Paul Iinuma

2008 Cornelius Rubsamen

K-12 Champions

2016 Quguang Wang

Wunmin Chen

Giorgio Tran

2015 Evan Zheng

2014 Ford Nakagawa

2013 Stephen Mau

2012 Evan Zheng

2011 Stephen Mau

2010 Stephen Mau

2009 Robert Lau

2008 Robert Lau

Ryan Jose’ Palomares

2007 Robert Lau

2006 Robert Lau

2005 Robert Lau

Danton Lee

2004 Danton Lee

Darek Kawamoto

David Cole

Emily Lau

Scott Kira

2003 Paul Iinuma

Scot Kira

2002 Paul Iinuma

2001 Koji Louis

2000 Paul Iinuma

1999 Melanie Makaipo

1998 Dexter Nakamoto

1997 Dexter Nakamoto

1996 Jawid Saidy

 K-8 Champions

2016 Adriel White

2015 Dylan Tucker

2014 Quguang Wang

2013 Kevin Zheng

Wun-Min Chen

2012 Ford Nakagawa

2011 Ford Nakagawa

Roy Yang

2010 Eldon Nakagawa

Evan Zheng

2009 Eldon Nakagawa

Stephan L.J. Mau

Likeke Aipa

2008 Stephen Mau

2007 Marissa Wai

2006 Nathan Nakamoto

2005 Michael Flores

Charles Sonido

2004 Robert Lau

2003 John Iiunuma

2002 Danton Lee

2001 Garyk Ontai

2000 Emily Lau

1999 Joshua Elliott

1998 Joshua Elliott

K-6 Champions

2016 Theo Morrison

Nicholas Chan

2015 Theo Morrison

Wyatt Okikawa

2014 Toshiro Ritari

2013 Anand Sivakumar

Gabriel White

Adriel White

Zachary Kim

2012 Zachary Kim

2011 Kevin Zheng

2010 Ford Nakagawa

Roy Yang

2009 Ford Nakagawa

2008 Ford Nakagawa

2007 Likeke Aipa

Tristan Kaonohi

2006 Tristan Kaonohi

2005 William Chen

2004 Ryan Jose’ Palomares

Grant Chang

Kupono Park

Matthew Amore

2003 Robert Lau

Ryan Jose’ Palomares

2002 John Iinuma

2001 Robert Lau

2000 Kevin Makaipo

K-3 Champions

2016 Mark Chen

2015 Caleb White

2014 Andre Ku

2013 Caleb White

2012 Jason Sadayasu

2011 Gabriel White

2010 Carson Fu

Aaron Chang

2009 Landon Kushima

2008 Kevin Durkin

Kevin Zheng

Patrick Perry

2007 Roy Yang

Ford Nakagawa

2006 Keahi Gabriel

2005 Ryan Hara

Wyatt Fischer

Logan Colby

Sean Ogata

2004 Tristan Kaonohi

2003 Tristan Kaonohi

2002 Ryan Jose’ Palomares

2001 Ryan Jose’ Palomares

2000 Robert Lau

1999 Ryan Jose’ Palomares

Girls Champions (K-12)

2016 Christina Kim

2015 Maile Duffy

2014 Janice Evans

2013

2012

2011 Marissa Wai

2010 Marissa Wai

2009 Marissa Wai

2008 Ashbea Oyadomari

2007 Ashbea Oyadomari

2006 Marissa Wai

High School Team Champions (K-12)

2014 Punahou

2013 Mililani

2012 Mililani

2011 Mililani

2010 Kamehameha

Mililani HS

2009 Mililani HS

2008 Mililani HS

2007 Punahou

2006 Punahou

2005 Iolani

2004 Punahou

2003 Pearl City

2002 Punahou

2001 Kamehameha

2000 Kamehameha

1999 Iolani

1998 Iolani

1997 Iolani

Intermediate School Team Champions (K-8)

2014 Washington Middle

2013 Washington Middle

2012 Washington Middle

2011 Washington Middle

2010 Kamehameha

2009 Kamehameha

2008 Mililani Middle

2007 Mililani Middle

2006 Pearl City Highlands

2005 Punahou

2004 Homeschool

2003 Kahuku

2002 Pearl City Highlands

Elementary School Team Champions (K-6)

2014 Punahou

2013 Homeschool

2012 Homeschool

2011 Punahou

2010 Punahou

2009 Punahou

2008 The Children’s House

2007 Kamehameha

2006 Kamehameha

2005 Kamehameha

2004 Maryknoll

2003 Homeschool Team

Primary Team Champions (K-3)

2014 Punahou

2013 Punahou

2012 Punahou

2011 Homeschool

2010 Punahou

2009 Punahou

2008 Mililani Ike

Kamehameha

2007 Liholiho Elementary

2006 Kamehameha

2005 Maryknoll